Hakkımızda
biz kimiz ?

Projemiz Hakkında


HayatBank, binlerce gönüllü donörün bilgisini saklayabilecek kapasiteye sahip, internet üzerinden çalışan bir veritabanı uygulamasıdır. Acil kan arayan hasta veya yakını bu sisteme masaüstü bilgisayar ya da mobil uygulama vasıtasıyla ulaşıp, acil kan isteğini SMS vasıtasıyla sadece istekte belirtilen ilgili kan grubuna sahip gönüllü donörlere anında ve güvenilir bir şekilde iletebilmektedir. Bu işlem gönderilen acil kan isteğinin doğruluğunun kontrol edilmesi açısından HayatBank operatör onayına tabidir. Sistem acil kan isteğini ilgili donörlere iletmekle beraber bu isteği sosyal paylaşım sitelerinde de otomatik olarak paylaşmaktadır.(facebook.com/hayatbank , twitter.com/hayatbank ) Sistem bu işlemleri 7/24 uygularken, donör ve hasta yakını bilgilerini herhangi bir şekilde taraflarla paylaşmaz.

Hizmetin tanımı: Acil kan arayışı içinde olan hasta veya yakınlarının HayatBank resmi sitesine bilgisayar ya da mobil uygulama vasıtasıyla başvurmasıyla sistem çalışmaya başlar. Bu talep sistem operatörleri tarafından onaylandıktan sonra sisteme kayıtlı gönüllü donörlere kan talep SMS’i gönderilir. Gönüllü donörlerin kan merkezinde kan vermesiyle acil kan talebinde bulunan kişilerin kan ihtiyacı giderilmiş olur.

Özgün özellikler: Kan arayan kişilerin ya da donörlerin bilgileri sistemin özel güvenliği ile gizli tutularak taraflara bildirilmez, donör doğrudan talebin gerçekleştirildiği hastane veya kan merkezine yönlendirilerek taraflar kötü niyetli veya rahatsız edici hareketlerden uzak tutulmuş olur. Bu hizmet kan arayana ücretsiz olarak sunulur. Bütün bunların yanı sıra sistem, bir güvenlik uygulaması olan reCAPTCHA yazılım kütüphanesini kullanarak, OCR teknolojileri ile otomatik bir şekilde bilgisayara aktarılamayan Ortaçağ ve Rönesans dönemi edebi eserlerinin sembollerini sistemin tüm kullanıcılarına çözdürerek dünya edebiyat mirasına da katkıda bulunmaktadır. Sistemin kullanıcıların hizmetine ücretsiz olarak sunulması ve 7/24 kesintisiz çalışması, yerine getirmeyi hedeflediği amaç için önemli bir nokta teşkil etmektedir.

Teknolojik altyapı: Sistem çağdaş internet yazılımlarından olan PHP ve güvenilir veritabanı uygulamalarından MYSQL kullanılarak hazırlanmıştır. Sistemdeki tüm veriler, COMODO SSL şirketinin akredite ettiği 256bit şifreleme sertifikası vasıtası ile güvence altına alınıp korunmaktadır. Teorik olarak böyle bir güvenlik duvarının aşılıp verilere ulaşılması imkansızdır. Sistem, donörlere SMS’i Mutlu Telekomünikasyon bünyesindeki sunucular vasıtasıyla ‘HAYATBANK’ başlığı ile göndermektedir. Sistemin mobil versiyonu Apple iOS ve Android işletim sistemli aygıtlarda sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Aygıtların HayatBank sitesine bağlanmasıyla beraber sistem, aygıt türüne göre hazırlanmış HayatBank yazılım versiyonunu tüm kullanıcılara sunmaktadır.Tavsiye Edilenler

Hakkımızda

Hayat Bank , Uludağ Üniversitesi öğrencileri tarafından başlatılan, kan ihtiyacı olan kişilerle donörleri aynı internet çatısı altında toplayan, çalışanlarının gönüllülük esasına bağlı olduğu 7/24 aktif olan bir otomatik online veritabanı projesidir.

İletişim

İzmir Yolu, Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü, Öğrenci Kültür Merkezi, Görükle, Nilüfer, Bursa

Email: destek@hayatbank.org

Bizi takip edin

Sosyal ağlarda bizi takip edin, bize e-posta atın veya RSS akışımıza abone olun!